Çocuklarıma Öğütlerim vol 2

Sekiz sene kadarda bu dedemin yanında kaldım. Bu müddet içinde ilk mektep üçüncü sınıfa kadar okudum. Cumhuriyetin ilanından bir sene sonra yani 1924 senesinin haziran ayında Ankaraya gittim.

Maksadım şu idi; O sıralarda cihan harbi sonunda harp yüzünden kimsesiz kalmış binlerce çocuğu okutmak için yurdun birçok yerlerinde Öksüz yurdları açılıyordu. İşte bende bu yurdlardan birine girmek istiyordum. Nihayet lazım gelen yere müracaat ettim. Ve beni Amasya Öksüz Yurdu na gönderdiler. Üç sene orada okudum ve ilk tahsilimi bitirdim. 1927

1927 senesinin ağustosunda tekrar Ankara ya geldim. O zamanın düşüncesine uyarak yeni açılmakta olan San’ at mekteplerinden birine girmek için uğraştım. Ve maarif vekaleti vasıtasıyla Aydın bölge sanat okuluna gönderildim. Orada okuyarak beş senelik tahsili ikmal ettim. 1932

Tesviyeci, tornacı ve frezeci olarak mektepten şahadetnamemi aldım. 1932 ağustosunda yine Ankaraya geldim. Artık memleketi unutmuş ve hayata atılmış bulunuyordum. İş aramakla meşgul iken kısmetimiz Kayseriden çıktı. Hava müsteşarlığı vasılasıla Kayseri Tayyare Fabrikasına gönderildim. Makina ressamı olarak çalışmaya başladım.

Aradan dört sene geçtikten sonra 4-6-936 da evlendik. Buraya kadar yazdıklarım geçmiş zamana aittir. 1940…..

1940 da Resimhaneden ayrılarak Fabrikanın çırak okuluna “Teknik Resim” öğretmeni oldum. Halihazırda aynı okulun, Okul Şefliğini yapmaktayım….

İşte size, 1943 senesine kadar geçen hayatıma ait tercümeyi halimi anlattım. Şimdi gelelim asıl anlatmak istediğim yere.

#benimgagoriköykülerim

Çocuklarıma Öğütlerim vol 2” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s